Najgłębsza część oceanu nazywa się Rowem Mariańskim i jest to największy podział oceanu, rozciągający się od Oceanu Arktycznego do Oceanu Południowego. Ze wszystkich stron graniczą z nim Azja, Australia i obie Ameryki. Jego wody są najgłębsze na świecie, a temperatura wynosi poniżej -150°F.
Rów Mariański
Rów Mariański jest najgłębszą częścią na Ziemi, ma ponad 36 000 stóp głębokości. Uważa się, że może być nawet głębszy. To czyni go najgłębszym miejscem na Ziemi, a Rów Mariański jest głębszy niż jakakolwiek góra na Ziemi, w tym Mount Everest.
Rów Mariański jest masywną depresją na dnie oceanu i znajduje się w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Jest to około 124 mil na wschód od Wysp Mariańskich i jest to najgłębszy rów oceaniczny na świecie. Pomimo tego, że jest to najgłębsza część ziemi, Rów Mariański nie jest zbyt często badany, głównie ze względu na wyzwania związane z wejściem tak głęboko.
Rów Mariański jest domem dla wielu dziwnych stworzeń. Na przykład gigantyczna smoczyca ma ogromne zęby i przezroczystą skórę. Uważa się, że ryba ta jest posiadaczem światowego rekordu na najgłębszą rybę, jaka kiedykolwiek została schwytana na dnie morza. Naukowcy zauważyli również szkarłupnie, robaki zombie i głębokowodne meduzy.
Strefa abyssopelagiczna Rowu Mariańskiego
Strefa abyssalna Rowu Mariańskiego leży poniżej równiny abyssalnej, płaskiego obszaru dna oceanicznego poniżej szelfu kontynentalnego, bariery lub wzniesienia. Region ten obejmuje do 50 procent całkowitego dna oceanicznego i rozciąga się pod rowami oceanicznymi, które mogą mieć głębokość nawet 11 000 metrów. Rów Mariański leży na najbardziej wysuniętym na południe krańcu tej abisalnej równiny. W porównaniu z resztą dna oceanicznego, głębokość tego regionu jest bardzo mała, a większość życia morskiego znajduje się na powierzchni dna oceanicznego.
Rów Mariański jest jedną z 30 stref subdukcji na naszej planecie. Na głębokości około 6 000 do 11 000 metrów, zapewnia wyraźne siedlisko głębinowe. Obraz pokazuje trzy główne poszarpane części Rowu Mariańskiego: basen wschodni, basen centralny i basen zachodni.
Najwyższa warstwa strefy pelagicznej to strefa epipelagiczna lub słoneczna, a środkowa to strefa mezopelagiczna lub zmierzchowa. Najniższe warstwy to Bathypelagic lub Midnight Zone i Abyssopelagic Zone, od około czterech tysięcy do sześciu tysięcy metrów.
Mariana Snailfish
Mariana Snailfish to mała różowa, pozbawiona łusek ryba o unikalnej budowie ciała. Wydaje się, że dominuje w ekosystemie Rowu Mariańskiego wykorzystując jego unikalne położenie i brak konkurentów. Ślimak zjada również wiele bezkręgowych ofiar. Naukowa nazwa pochodzi od Herberta Swire, XIX-wiecznego brytyjskiego żeglarza, który służył w ekspedycji morskiej, która odkryła Rów Mariański w późnych latach 1800.
Ten nowy gatunek ryby żyje na głębokości 26 686 stóp, co czyni go najgłębszą znaną rybą na świecie. Naukowcy wierzą, że ryba może wytrzymać ciśnienie takiego środowiska, nie będąc uszkodzonym przez ciśnienie. Uważa się, że ryby mają taką samą odporność na ciśnienie pływowe jak 1600 słoni.
Naukowcy odkryli, że Mariana snailfish może przetrwać w najgłębszej części oceanu. Ciało ślimaka jest przezroczyste, o gładkiej, pozbawionej łusek powierzchni. Ślimaki są w stanie przetrwać na takich głębokościach, ponieważ żywią się maleńkimi skorupiakami.
Siedlisko ślimaków mariańskich
Ślimaki mariańskie to niezwykłe stworzenia. Są w stanie przetrwać w najgłębszej części oceanu. Na głębokości ponad ośmiu tysięcy metrów pod poziomem morza, znajdują się pod niesamowitym ciśnieniem. Ciśnienie to odpowiada ciężarowi słonia stojącego na kciuku. Ślimaki te żywią się maleńkimi skorupiakami, takimi jak krewetki, i są w stanie przetrwać w tak ekstremalnych warunkach.
Ślimaki mariańskie są najgłębiej żyjącymi zwierzętami, jakie kiedykolwiek zaobserwowano. Fakt ten potwierdza najnowszy raport badaczy z grupy Zootaxa. Ich siedliskiem jest Rów Mariański w pobliżu wyspy Guam. Żywią się krewetkami i skorupiakami i żyją na głębokości 26 686 stóp.
Naukowcy odkryli niedawno nowy gatunek ślimaka w Rowie Mariańskim. Gatunek ten, nazwany Pseudoliparis swirei, żyje w najgłębszej części oceanu. Może dorastać do ponad czterech cali długości i żywi się skorupiakami. Naukowcy są chętni do zbadania więcej o tym stworzeniu, które ich zdaniem pomoże nam zrozumieć ten obszar świata.